Dom powinien być miejscem, gdzie powinniśmy czuć się komfortowo i bezpiecznie. Już na etapie planowania budowy czy też kupując do od dewelopera, warto przemyśleć, jakie rozwiązania i systemy powinny w takim domu się znaleźć. Szeroki wybór materiałów oraz produktów sprawia, że możliwe jest wykreowanie domu dopasowanego do konkretnych potrzeb. Jedną z propozycji na unowocześnienie domu czy mieszkania jest system inteligentnego budynku. Czym jest smart home?
Czym jest smart home i jak działa?
Systemy smart home to propozycja dla szerokiego grona odbiorców. Producenci proponują systemy automatyki budynkowej zarówno dla budynków mieszkalnych, jak i budynków użyteczności publicznej czy też budynków przeznaczonych na działalność usługową. Automatyka budynkowa znajduje zastosowanie również w zakładach przemysłowych – mówią pracownicy marki Emiternet, będącej dystrybutorem systemów smart home cenionych producentów.
Smart home to system, który pozwala wygodnie zarządzać konkretnymi elementami w domu czy w budynku. Rozbudowana instalacja może obejmować zarówno elementy znajdujące się wewnątrz domu, jak i wokół niego, w garażu. Z pewnością zaletą systemów smart home jest fakt, że może być on dopasowany do potrzeb użytkowników – dlatego warto dokładnie przemyśleć, czego będziemy oczekiwać od takiego systemu.
W jaki sposób można zarządzać systemem smart home? Systemy posiadają dedykowane aplikacje, które instalowane są na smartfonie lub też domowym tablecie. Urządzenia te pozwalają w wygodny sposób zarządzać konkretnymi multimediami czy systemami. Rozwiązanie to daje też możliwość nadzorowania domu będąc poza nim!
Możliwości systemu inteligentnego budynku
W jaki sposób działa smart home? Możliwości takiego systemu są olbrzymie i zasadniczo to użytkownik wybiera jego elementy. Podstawowe funkcje, które kojarzone są ze smart home, to oczywiście możliwość wygodnego nadzorowania oświetlenia w domu i wokół niego. Oznacza to, że możliwe jest ustawienie konkretnych scen świetlnych, dopasowywane natężenia światła z wysokości aplikacji na smartfonie, ale też wyłączanie światła w pomieszczeniach, gdzie system nie wykryje użytkowników. Analogicznie – system załączy światło w momencie, kiedy czujnik ruchu wykryje obecność domowników w pomieszczeniu. Czujniki umieszczać można również w obrębie domu, np. na ścieżce prowadzącej do furtki lub przy drzwiach.
To podstawowe funkcje smart home – wśród możliwości, jakie daje ten system, wymienia się także zarządzanie temperaturą w domu (poprzez nadzorowanie systemu grzewczego). Wielu użytkowników podkreśla komfort związany z automatyzacją zamków w drzwiach, oknach czy bramie. System pozwoli na automatyczne otwieranie czy blokowanie zamków, w zależności od potrzeb użytkowników. Smart home to także szansa na wygodniejsze zarządzanie bramą wjazdową czy roletami zewnętrznymi, żaluzjami.
Kiedy zdecydować się na system smart home?
Wiele osób zainteresowanych smart home pyta, na jakim etapie budowy domu rozpocząć planowanie instalacji smart home. Specjaliści mówią wprost – im szybciej, tym lepiej. Idealnym momentem na zaproszenie instalatora smart home do siebie jest stan surowy zamknięty budynku. Pozwoli to na wdrażanie instalacji smart home przy jednoczesnym wykańczaniu przestrzeni. Instalator z pewnością zapyta o nasze oczekiwania – jeśli nie wiemy, jakie rozwiązania będą dla nas najlepsze, z pewnością podpowie, co jest obecnie najbardziej przydatne. Pamiętajmy również, że instalator nadzorować będzie cały proces tworzenia instalacji smart home – od projektu, aż po uruchomienie i wdrożenie. Warto wybrać osobę, z którą dobrze się dogadujemy. Pamiętajmy, że zadaniem instalatora jest również kontakt z innymi podwykonawcami. Warto mieć na uwadze, że prace instalacyjne systemu smart home przebiegają niejednokrotnie jednocześnie z innymi instalacjami, gdzie systemy mogą być od siebie zależne lub współpracujące. Szacuje się, że instalacja smart home powstaje w czasie od kilku tygodni do kilku miesięcy. Kolejno następuje jej uruchomienie oraz konfiguracja.
Smart home w ekologicznym domu
Wśród wielu zalet systemów smart home warto wymienić również możliwość kontrolowania pracy urządzeń pozyskujących odnawialną energię. Dyskusja o konieczności zastępowania klasycznych źródeł energii odnawialnymi źródłami toczy się codziennie. Budując dom, warto rozważyć systemy, dzięki którym możliwe stanie się pozyskiwanie czystej energii ze słońca, ale też z wiatru. Wśród najchętniej wymienianych rozwiązań wymienia się fotowoltaikę. Konstrukcje fotowoltaiczne mogą być ustawiane na dachach lub też na poziomie gruntu. Drugim rozwiązaniem są turbiny wiatrowe, które pozwalają na generowanie energii elektrycznej z siły wiatru. Zmienione w ostatnich miesiącach przepisy umożliwiają znacznie łatwiejszy proces instalacji takiej turbiny obok domu. Uzupełnieniem OZE w naszych domach może być pompa ciepła lub też magazyn energii. System smart home pozwoli na nadzorowanie pracy tych urządzeń oraz uzyskiwanie lepszych efektów ich pracy.