Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Categories

Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

wysokość_balustrady.jpg
Na schodach czy na balkonie są balustrady wykonane z różnych materiałów, o ciekawych kształtach i kolorach. Większość jednak nie zastanawia się nad tym, na jakiej wysokości umieszcza się takie barierki. Czy jest to wysokość umowna, a może obowiązują przepisy, które wskazują wysokości w poszczególnych przypadkach? Tego wszystkiego dowiesz się z tego wpisu.

 

 

 

 

 

 

 

Wysokość balustrady balkonowej

Balustrada aluminiowa powinna być umieszczona na takiej wysokości, która zapewni bezpieczeństwo użytkownikom. Wysokość jest określona w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury, a dotyczy ona budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych. Zatem projektując dom lub remontując balkon, należy dokładnie zapoznać się z informacjami zawartymi w tym rozporządzeniu. Określone są tam minimalne wysokości, które wynoszą dla budynku jednorodzinnego 90 cm, a wielorodzinnego 110 cm. 

Jeśli chodzi o budynki użyteczności publicznej, to sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. Z przepisów wynika, że można obniżyć pionową część do wysokości 0,7 m, ale górna część powinna być uzupełniona tak, by całość wynosiła nie mniej niż 1,2 m. A jak sprawa wygląda z prześwitami pomiędzy barierkami? W tej kwestii nie ma obowiązujących rozmiarów, a więc można zastosować balustrady wedle własnych wymagań. Oczywiście w przypadku budynków użyteczności publicznej należy je tak skonstruować, by były bezpieczne.

 

Wysokość balustrady na schodach

Balustrady też są przy schodach i mają one zapewnić bezpieczeństwo, a przepisy wskazują, na jakiej wysokości powinny być umieszczone, by użytkowanie schodów było bezpieczne. W przypadku schodów zewnętrznych i wewnętrznych, których wysokość jest większa niż 0,5 m, balustrady muszą być umieszczone na wysokości 110 cm. Oczywiście muszą się one znaleźć od strony otwartej przestrzeni. Są to przepisy obowiązujące w budynkach wielorodzinnych oraz obiektach zbiorowych, a więc w szkołach czy ośrodkach zdrowia. Dodatkowo prześwit nie może być większy niż 12 cm.

Jeśli chodzi o budynki jednorodzinne, to zalecane jest umieszczenie balustrady na wysokości od 85 do 100 cm. Kwestia prześwitów nie jest uregulowana, a więc można dowolnie zaaranżować swoje wnętrze. Jeśli chodzi o inne budynki, to wysokość określona jest na poziomie 110 cm tak, jak w przypadku budynków użyteczności publicznej.

 

Jaka barierka na balkon?

Balkon tak na dobrą sprawę jest przedłużeniem mieszkania, choć oczywiście jest to przestrzeń otwarta. Wysokość barierki jest ważna, ale równie ważny jest materiał, z którego jest ona wykonana. Balustrady można znaleźć w różnych wariantach, co wpływa oczywiście na cenę. Z racji tego, że barierka na balkonie jest narażona na wilgoć, to najlepszym rozwiązaniem jest stal lub aluminium, które są odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Charakteryzują się one długą żywotnością, ale też i eleganckim designem. 

Barierka balkonowa powinna pasować do architektury budynku. Można wybrać masywną, która będzie stanowiła osłonę dolnej części balkonu lub ażurową, przez którą będą przenikać promienie słoneczne. Można zdecydować się też na barierki ze szczebelkami pionowymi i poziomymi. Wszystko zależy od własnych upodobań, ale należy też dobrać barierkę tak, by była ona elementem dekoracyjnym.

 

Jaka balustrada na schody wewnętrzne?

W przypadku schodów wewnętrznych można nieco poeksperymentować z balustradą. W domu nie pada, jest sucho, a więc barierka nie będzie narażona na wilgoć. Można zatem zdecydować się na drewniane rozwiązanie, które idealnie sprawdzi się w klasycznych wnętrzach. Do nowoczesnych budynków idealnie pasują balustrady metalowe ze zdobieniami lub proste. Te w kolorze czarnym będą świetnie pasować do stylu modernistycznego, a białe idealnie wpiszą się w styl skandynawski.

Ciekawym rozwiązaniem są balustrady szklane, które wyglądają niebanalnie i znakomicie wpisują się w najnowsze trendy architektoniczne. Znajdą one zastosowanie praktycznie w każdym wnętrzu. Wykonane są ze specjalnego grubego szkła, które jest odporne na uszkodzenia i pęknięcia, a więc bez problemu można je też zamontować w domu, w którym są małe dzieci.